Vytisknout

Historie

Oblast Jižního Banátu a i samé Bele Církve a blízkého okolí,je jedno z nejstarších obcí ve Vojvodině,proto má velmi dlouhou a různorodou historickou minulost. Území Bele Církve i blízkého okolí je obydleno jíž několik tisíc let,o tom svědčí archeologické vykopávky (předměty z kovů, zbraně, příbory) Zde bydleli a nebo tu procházeli Skiti, Kelti, Tračani, Dačani, aby koncem pravěké doby, začalo nové období. Období římských dobytí, která začínají koncem I. Století p.n.l. a která vedou do rozpadu prehistorické kultury.

V období římských dobytí Jižního Banátu, bylo město jedno z centra římské civilizace. Kromě toho, Jižní Banát zůstává terčem nových Varvarských sil.

Po Dačanech a Keltech přicházejí Sarmati,kteří zde dominují 3.století. Poté přicházejí Hunové,Gótové, aby pak mohli přijít Avaři a Slované na toto území.

Usazením Maďarů v 19.století dochází k velkým změnám. Maďaři s pomocí Byzantské říše formují svůj stát ve kterém byl i Jižní Banát.

Po několika bojích a získáváním jižních dílů Balkánského poloostrova, turecké vojsko přešlo řeky Dunaj a Sávu a v roce 1552 obsadila území jižního Banátu. Období turecké nadvlády toto území bylo vystaveno teroru,ničení i válkami což mělo velký vliv na zemědělství a kulturní rozvoj. Turecká vlast vydržela až do roku 1717 když toto území propadlo do moci Rakouska které k sobě připojilo i bývalou Uherskou monarchií.

Dnešní Bela Crkva,jako kulturní,průmyslové a politické centrum roku 1717 založil hrabě Merci. Který organizoval masovou kolonizaci němců z franačke, švábské, hesenské a vitršberské provincie. V tomto městě se lidé zabývali skoro každým řemeslem, obchodem a výrobou kvalitního vína.

Roku 1742 se do Srbska nastěhovali Rumuni, Židi, Cikáni, Maďaři,češi a jiné národy. Až do války většinu národu tvořili Němci.

Kvůli bezpečnosti Turků, rakousko formovalo valečnou hranici. Během vojny hranice Bele Crkva patřila ji až do roku 1872. Základní zákon pro vojno hranici z roku 1807 zlepšil stav života obyvatel na Hranici. Díky zemědělskému rozvoji Bele Crkva od roku 1815 je pozvednuta na lepší úroveň.

Území Bele Crkve bylo pod nadvládou Rakouska Uherska až do vysvobození roku 1918 když je připojeno království Srbů Chorvatů a Slovanů.

V druhé světové válce byla osvobozena Bele Crkva a uzemí bylo Němci opuštěno.

Responsive Design

Posetite našu FB stranu i izaberite destinaciju za Vaš provod i uživanje!

Kontakt

1. Oktobra 44, 26340 Bela Crkva, Srbija
Telefon: 013 852 772
Mobilni: 063 202 693
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.