Vytisknout

Zeměpisná poloha

Belocrkvanská kotlina se spouští mezi Vršeckým pohořím na severu, do Dunaje na Jihu a Karpatských hor na východě. Otevřená je na západ – Panonské Nizie kvůli které se představuje její velký záliv. Vítr časem přenesl do kotliny les a písek. Les překryl všechny níže kraje kotliny,kdežto písek byl přenesen větrem na západní straně do tvarů velkých dun ve směru na jihovýchod – severozápad. Tento písek rozděluje Belou Crkvu od Deliblatské peščare.

Bela Crkva se nachází v centrálním dílu rozšiřující se řeky Néry,táhnoucí se na její severní nižší obod. A na jihu,se spouští do vlhkého území doliny Néry. Tato zem je vynikající pro vinohrady a ostatní půda je velmi vhodná pro zemědělství.V těchto místech se kdysi nacházelo Panonské moře a proto je tato půda velmi významná. Půda kolem Bele Crkve umožňuje velmi příhodné podmínky pro rozvoj vinohradů a ovocných sadů. Díky těmto podmínkám je kotlina velice hustě obydlená. Bela Crkva leží v této plodné víno rodící kotlině v nadmořské výšce 89,5 metrů, zeměpisné šířce 44° 53' 55'' a zeměpisné délky 21° 25' 24''.

Belocrkvanský kraj je rozlehlý 353 km2 . Má kolem 21tisíc hektarů orné půdy. Zbytek půdy tvoří: louky, pastviny, vinohrady, ovocné sady, lesy a jiné...

Zkrs Belocrkvanskou kotlinu protékají řeky Karaš a Néra a tyto řeky přetíná kanál Dunaj – Tisa – Dunaj.

Nera je nejmenším levým přítokem Dunaje. Začíná v Rumunsku a do naší země přitéká u vesničky Kusić. Od tohoto místa až do ústí Dunaje Nera představuje vodní hranici směrem k Rumunsku v délce 27 km.

V okolí Bele Crkve existuje 6 umělých jezer vzniklých těžením písku. Velikosti a hloubky jsou různé ale největší je však poblíž Bele Crkve.

Bela Crkv a okolí mají příhodné kontinentální klima kterou charakterizují dlouhá a teplá léta a o něco chladnější zima doprovázená sněhovými vločkami, krátká jara a teplejší podzim. Klimu tohoto kraje ovlivňuje Košava. Je to silný suchý vítr,který fouká i tři týdny. Olšava je jihovýchodní vítr,který fouká ve směru severozápadu. Kromě Košavy fouká často i Severac a severozápadní vítr. Severac je chladný vítr a většinou fouká v zimě,kdežto severozápadní vítr přináší déšť.

Responsive Design

Posetite našu FB stranu i izaberite destinaciju za Vaš provod i uživanje!

Kontakt

1. Oktobra 44, 26340 Bela Crkva, Srbija
Telefon: 013 852 772
Mobilni: 063 202 693
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.